![]() |
Приводом для «санаторного» розслідування газети послужило звернення народного депутата Юлії Тимошенко до столичного мера Віталія Кличка. Йдеться про необхідність відновлення роботи оздоровчого закладу, закритого ще в 2014 році.
— Дитячий спеціалізований санаторій «Ластівка» був призначений для санаторного лікування дітей із цукровим діабетом, ендокринною патологією, захворюваннями щитоподібної залози, викликаних наслідками аварії на Чорнобильскій АЕС, — говорить колишня працівниця санаторію Ольга Метревелі. — Заповідний Сирецький гай, в якому розташований санаторій, є пам’ятником садово-паркового мистецтва. Столітні дуби, сосни, липи, амурський горіх та інші дерева створюють цілющу атмосферу, яка сприяє покращенню стану здоров’я дітей.
Незважаючи на це, у столиці неодноразово піднімали питання про закриття «Ластівки». Так, у 2005 році було підготовлено проект рішення Київради щодо продажу земельної ділянки санаторію підприємству «Кредо» для будівництва багатоповерхівок із паркінгами. За рахунок отриманих коштів планувалося покращити матеріальний стан інших санаторіїв. І лише завдяки енергійним діям тодішнього головного лікаря Анастасії Алексеєвої (яка звернулась до прокуратури), вдалося запобігти знищенню корпусів та вирубці 800 багатолітніх дерев.
За часів Леоніда Черновецького у КМДА навіть створили комісію для ліквідації санаторію. Проте такі плани не збулися через відхід від справ самого «Льоні-Космоса». А в 2014 році у «Ластівки» виникли нові проблеми: зважаючи на події у Криму, замість дітей до лікувального закладу відправили біженців із окупованого півострова. У подальшому на загальних зборах медичному і педагогічному персоналу було запропоновано перейти на роботу до інших дитячих санаторіїв, розташованих у Пущі-Водиці.
Таким чином, кримські переселенці перебувають у «Ластівці» згідно рішенню КМДА № 267 «Про створення міського координаційного центру з вирішенням питань, пов'язаних з розміщенням та життєзабезпеченням мешканців Автономної Республіки Крим, які прибули у місто Київ для тимчасового проживання у зв’язку з нестабільною ситуацією на території Автономної Республіки Крим». Відповідно до наказу столичного Департаменту охорони здоров’я, було вирішено «тимчасово призупинити прийом дітей на санаторно-курортне лікування до окремих розпоряджень».
Як дізналась «Вечірка», столична влада вживає заходів щодо розширення мережі санаторно-курортних закладів охорони здоров’я, збільшення напрямків медичної спеціалізації (з п’яти до семи) за рахунок перепрофілювання та відкриття нових відділень, у тому числі й ендокринологічних. Водночас у КМДА опрацьовують питання щодо надання інших житлових приміщень для кримських переселенців. Цілком вірогідно, що у разі позитивного рішення вдасться відновити роботу дитячого санаторію, на території якого знаходяться чотири застарілі споруди 1911 та 1960 років.
Наразі відомо лише одне: дитячий санаторій збудували не для того, щоб опікуватися проблемами внутрішніх переселенців. Якщо оздоровчий заклад і надалі використовувати як гуртожиток, то такий підхід суперечитиме цільовому призначенню земельної ділянки: вона ще в 1954 році (за рішенням Київради) виділена суто для оздоровлення дітей.
Зрештою, кримським біженцям можна надали можливість «прописатись» у давно закритому дитячому санаторії «Дружний», розташованому у селищі Буча Київської області. Все ж таки не варто забувати, що у Києві на диспансерному обліку перебуває понад 22 тисячі дітей з ендокринними захворюваннями.