images


images
 Логотип видання 'Хрещатик'

images | | | | |        facebook новини в RSS-форматі номер в PDF-форматі
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
полоса
images images новини
images
10:00 |  Визначено список лауреатів на здобуття Мистецької премії "Київ"
images images images
08:00 |  У столиці відбудеться наймасштабніша за останні роки виставка київських виробників
images images images
06:00 |  Столичні аудитори виявили в чотирьох управліннях соцзахисту населення порушень на суму понад 5,5 млн грн
images images images
03:00 |  Понад 2 тисячі фанів "Реала" повернули квитки на фінал ЛЧ через завищені ціни у Києві
images images images
01:00 |  NASA показало Сонце у незвичному кольорі
images images images
22:00 |  Космічний "монстр": вчені знайшли чорну діру, яка надзвичайно швидко росте
images images images
20:00 |  На Контрактовій площі пройде великий сирний ярмарок з дегустаціями
images images images
18:00 |  У Києві з’явиться 10 інклюзивних центрів для дітей
images images images
16:00 |  Гроші люблять рахунок: як контролюють використання бюджетних коштів
images images images
14:00 |  День Європи по-київськи (програма)
images images images
12:00 |  У третю неділю травня Київ вшановуватиме пам’ять жертв політичних репресій
images images images
10:00 |  У столиці стартує XVІ Міжнародний фестиваль-конкурс дитячо-юнацької журналістики
images images images
08:00 |  У Києві презентували проект будівництва Центру захисту тварин
images images images
06:00 |  Триває громадське обговорення проекту розпорядження щодо зміни тарифів на проїзд у громадському транспорті Києва
images images images
03:00 |  Українців попередили про шквали і грози
images images images
images
украинские новости RSS канал новини RSS  |  всi новини
images
полоса

images images ДОКУМЕНТИ  
images
images Рiшення Київради
images
images Розпорядження
images
images Нормативно-правовi акти 
images
images Укази Президента України
images
images Постанови
images
images Накази
images
images Проекти
images
images Документи інших відомств
images

полоса

раделитель розцінки на рекламуРеклама
раделитель меню репроцентрКольороподіл/репроцентр
images меню государственные закупкиДержавні закупівлі
images

Бюджет Києва 2018 Бюджет міста Києва на 2018 рік
images
фото "Картка киянина". Інформаційна сторінка
images
фото Контактний центр
міста Києва - 1551
images
images
images
  images
images
images Роздiли :   стрелка   |    |    |    
виходить у вівторок, середу, п‘ятницю images 13 лютого 2018 року, вiвторок  №17 (5068) images


Рiшення Київради
13/02/2018
Рішення Київської міської ради № 709/3716 від 20 грудня 2017 року

Про звернення Київської міської ради до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо реалізації Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання»



Відповідно до Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» Київська міська рада

ВИРІШИЛА:


1. Направити звернення Київської міської ради до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України  щодо реалізації Закону України  «Про державну допомогу суб’єктам господарювання».

2. Офіційно оприлюднити це рішення у газеті Київської міської ради «Хрещатик».

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київської міської ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку.

Київський міський голова В. Кличко

Звернення Київської міської ради до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо реалізації Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» З 2 серпня 2017 року набрав чинності в повному обсязі Закон України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» (далі – Закон).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 1 Закону державною допомогою суб’єктам господарювання визнається підтримка у будь-якій формі суб’єктів господарювання за рахунок ресурсів держави чи місцевих ресурсів, що спотворює або загрожує спотворенням економічної конкуренції, створюючи переваги для виробництва окремих видів товарів чи провадження окремих видів господарської діяльності.

Зазначеним Законом встановлено нову процедуру прийняття рішень про надання державної допомоги суб’єктам господарювання з обов’язковим повідомленням уповноваженого органу заздалегідь.

Уповноваженим органом, до функцій якого, зокрема, належить розгляд повідомлень про нову державну допомогу від надавачів такої допомоги у порядку, встановленому Законом, надання обов’язкових для розгляду рекомендацій щодо державної допомоги та роз’яснень з питань застосування законодавства у сфері державної допомоги, а також прийняття рішень про тимчасове припинення та повернення незаконної державної допомоги, визнаної недопустимою для конкуренції, визначено Антимонопольний комітет України (далі – Комітет).

Дія цього Закону розповсюджується як на державні органи, так і на органи місцевого самоврядування усіх рівнів та зачіпає право територіальних громад у частині свободи прийняття рішень з питань соціально-економічного розвитку територій, оскільки державна допомога, надана без повідомлення Комітету, або надана всупереч рішенню Комітету про недопустимість державної допомоги для конкуренції, відповідно до Закону є незаконною державною допомогою.

Варто зазначити, що Закон України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» є рамковим і передбачає розробку низки підзаконних нормативно-правових актів, якими буде визначено конкретні норми для кожної з процедур, передбачених Законом.

Відповідно до пункту 5 прикінцевих та перехідних положень Закону Кабінет Міністрів України зобов’язано протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, передбачених цим Законом.

Однак на сьогодні постановою Кабінету Міністрів України від 04.07.2017 № 468  затверджено лише Порядок повернення незаконної державної допомоги, недопустимої для конкуренції.

Так, важливим критерієм отримання законної державної допомоги, яку не доведеться повертати в майбутньому, є належне використання отримувачем державної допомоги згідно з цілями, на які таку допомогу було надано.

Відповідно до частини другої статті 6 Закону Кабінет Міністрів України визначає критерії оцінки допустимості окремих категорій державної допомоги, що надається для цілей, передбачених   частиною першою статті 6 Закону, зокрема, сприяння соціально-економічному розвитку регіонів, рівень життя в яких є низьким або рівень безробіття є високим; виконання загальнодержавних програм розвитку або розв’язання соціальних та економічних проблем  загальнонаціонального характеру; сприяння окремим видам господарської діяльності або суб’єктам господарювання в окремих економічних зонах.

Разом з тим, згідно з пунктом 2 частини другої статті 3 Закону перелік послуг, що становлять загальний економічний інтерес, також встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 14 частини першої статті 1 Закону послуги, що становлять загальний економічний інтерес, – це послуги, пов’язані із задоволенням особливо важливих загальних потреб громадян, що не можуть надаватися на комерційній основі без державної підтримки.

Але на сьогодні  критеріїв  оцінки допустимості окремих категорій державної допомоги  та переліку послуг, що становлять загальний економічний інтерес, Кабінетом Міністрів України не затверджено, що є першим кроком до зволікання процесу та відтермінування надання державної допомоги.

У зв’язку з цим відсутність відповідних нормативно-правових актів, які встановлюють механізм виконання Закону, може призвести до визнання державної допомоги недопустимою для конкуренції, наслідком якої відповідно до положення статті 14 Закону є обов’язок повернення її у повному обсязі.

Не визначено також чітких критеріїв, за якими ресурси держави чи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону мають бути віднесені до державної допомоги.

Тобто Кабінетові Міністрів України доцільно визначити для кожної категорії державної допомоги чіткі умови її функціонування.

Також відповідно до частини дев’ятої статті 9 Закону вимоги до відомостей про господарську діяльність суб’єкта господарювання, який має намір отримати державну допомогу, визначаються відповідним надавачем державної допомоги з урахуванням вимог щодо подання та оформлення повідомлень про нову державну допомогу, встановлених уповноваженим органом.

Таким чином, надавач державної допомоги має самостійно визначити вимоги та необхідний обсяг відомостей про господарську діяльність суб’єкта господарювання, який має намір отримати державну допомогу, для подання такої інформації до Антимонопольного комітету України.

Варто зазначити, що відповідно до Закону на надавачів та отримувачів допомоги покладається широкий спектр прав і обов’язків, тому виникла необхідність у чіткому  роз’ясненні щодо їх виконання для представників органів місцевого самоврядування, на які припадає велика кількість випадків необхідної підтримки суб’єктів господарювання.

У зв’язку з цим неможливість практичного забезпечення виконання деяких норм Закону може спричинити затримку реалізації державних, обласних та місцевих програм, а також оперативної фінансової підтримки комунальних підприємств, спрямованих на забезпечення життєдіяльності територіальних громад.
 
З метою забезпечення прозорості та ефективності функціонування системи державної допомоги та уникнення ситуації правової невизначеності Київська міська рада звертається до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України з проханням встановити чіткий механізм реалізації Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» шляхом прийняття відповідних нормативно-правових актів.

Київський міський голова В. Кличко


Iншi документи:
 

Розпорядження № 628 від 16 квітня 2018 року
Про видачу ліцензії ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «АРКАДА-ЖИТЛОСЕРВІС»


Розпорядження № 700 від 26 квітня 2018 року
Про встановлення тарифів на теплову енергію, виробництво теплової енергії, постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення і централізованого постачання гарячої води комунальному підприємству виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго»


Розпорядження № 607 від 11 квітня 2018 року
Про встановлення тарифів на теплову енергію, що виробляється на установках з використанням альтернативних джерел енергії, ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «НОВА ЕРА – ЕНЕРГЕТИЧНА ГРУПА»


Розпорядження № 608 від 11 квітня 2018 року
Про внесення змін до тарифів на теплову енергію, виробництво теплової енергії, транспортування теплової енергії, постачання теплової енергії Приватному підприємству «БОНВОЯЖ»


Розпорядження № 553 від 4 квітня 2018 року
Про внесення змін до Тарифів на платні послуги зі стоматологічної допомоги, які надаються Національним медичним університетом імені О. О. Богомольця


Розпорядження № 627 від 16 квітня 2018 року
Про видачу ліцензії ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «УПРАВСЕРВІС-ГОЛОСІЇВ»


Розпорядження № 617 від 12 квітня 2018 року
Про видачу ліцензії ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «НОВОЗАЙМ-ОСТ»


Розпорядження № 591 від 10 квітня 2018 року
Про видачу ліцензій КОМУНАЛЬНОМУ ПІДПРИЄМСТВУ ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВРАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ) «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО»


Розпорядження № 518 від 28 березня 2018 року
Про внесення змін до Тарифів на платні послуги з медичного обслуговування, які надає Шкірно-венерологічний диспансер № З Святошинського району м. Києва


Розпорядження № 591 від 10 квітня 2018 року
Про видачу ліцензій КОМУНАЛЬНОМУ ПІДПРИЄМСТВУ ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВРАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ) «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО»



images
© Редакцiя газети "Хрещатик".

У разi використання матерiалiв сайту,
гіперпосилання на www.kreschatic.kiev.ua обов'язкове.

Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
bigmir)net TOP 100 images



: 0.0201 sec