Правові засади порядку створення та легалізації молодіжних і дитячих громадських організацій

Відповідно до статті 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Особливості організаційних і правових засад утворення та діяльності молодіжних і дитячих громадських організацій та державні гарантії забезпечення їх діяльності визначає Закон України "Про молодіжні та дитячі громадські організації".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про молодіжні та дитячі громадські організації" визначено що: Законодавство України про молодіжні та дитячі громадські організації складається з:
1. Конституції України;
2. Закону України "Про об'єднання громадян";
3. Закону України "Про молодіжні та дитячі громадські організації";
4. Постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 року № 140;
5. Інших нормативно-правових актів, прийнятих на їх виконання.
Відповідно до Закону України "Про молодіжні та дитячі громадські організації:
молодіжними громадськими організаціями є об'єднання громадян віком від 14 до 28 років, метою яких є здійснення діяльності, спрямованої на задоволення та захист своїх законних соціальних, економічних, творчих, духовних та інших спільних інтересів;
дитячими громадськими організаціями — об'єднання громадян віком від 6 до 18 років, метою яких є здійснення діяльності, спрямованої на реалізацію та захист своїх прав і свобод, творчих здібностей, задоволення власних інтересів, які не суперечать законодавству, та соціальне становлення як повноправних членів суспільства.
Молодіжні та дитячі громадські організації утворюються і діють на засадах добровільності, рівноправності їх членів, самоврядування, законності та гласності.
Для реєстрації молодіжної та дитячої громадської організації до реєструючого органу подається:
1. Заява, підписана не менше як трьома засновниками об'єднання громадян або їх уповноваженими представниками.
2. Статут в двох примірниках;
3. Протокол установчого з'їзду або загальних зборів, які прийняли статут;
4. Відомості про склад керівництва центральних статутних органів;
5. Відомості про засновників об'єднання громадян.
Згідно з Законом України "Про молодіжні та дитячі громадські організації" — визначено, що молодіжні та дитячі громадські організації звільняються від сплати за державну реєстрацію та збору за реєстрацію їх символіки.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про об'єднання громадян" заява про реєстрацію громадської організації розглядається в двомісячний строк з дня надходження документів. Рішення про реєстрацію або відмову в ній заявнику повідомляється письмово в 10-денний строк.
У разі реєстрації об'єднання громадян засновникові видається свідоцтво про реєстрацію встановленого зразка.
У реєстрації об'єднанню громадян може бути відмовлено, якщо його статутні документи або інші документи, подані для реєстрації об'єднання, суперечать законодавству України.
Законом України "Про молодіжні та дитячі громадські організації" — визначено, що засновниками молодіжних та дитячих громадських організацій можуть бути громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, які досягли 15-річного віку. Засновниками спілок молодіжних та дитячих громадських організацій є молодіжні та дитячі громадські організації.
Членами молодіжних та дитячих громадських організацій можуть бути громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Членами молодіжних громадських організацій можуть бути особи віком від 14 до 28 років, членами дитячих громадських організацій — особи віком від 6 до 18 піклувальників.
Вступ неповнолітніх віком до 10 років до дитячих громадських організацій здійснюється за письмовою згодою батьків, усиновителів, опікунів або дитячих громадських організацій за умови, якщо їх кількість у цих організаціях не перевищує третину загальної кількості членів; у складі виборних органів молодіжних та дитячих громадських організацій кількість осіб старшого віку не може перевищувати третину членів виборних органів.
Обмеження щодо кількості осіб, вік яких перевищує відповідно 28 та 18 років, у складі виборних органів не поширюється на спілки молодіжних та дитячих громадських організацій.
Статус молодіжних та дитячих громадських організацій і їх спілок визначається відповідно до Закону України "Про молодіжні та громадські організації" та Закону України "Про об'єднання громадян".
Легалізація всеукраїнських об'єднань громадян і міжнародних громадських організацій, відповідно до Положення "Про порядок легалізації об'єднань громадян" та постанови Кабінету Міністрів України від 16.10.98 р., № 1640 "Про зміни і доповнення, що вносяться до деяких постанов Кабінету Міністрів України", здійснюється Мінюстом, місцевих об'єднань громадян — Головним управлінням юстиції Мінюсту в Автономній Республіці Крим, обласними, Київським та Севастопольським міськими, районними, районними в містах Києві та Севастополі управліннями юстиції”.
Молодіжні та дитячі громадські організації та їх спілки не можуть утворювати та вступати у виборчі блоки, але вони можуть вступати у виборчі коаліції.
Не є об'єктом оподаткування членські внески і добровільні пожертвування, отримані від юридичних чи фізичних осіб, що спрямовуються на здійснення статутної діяльності молодіжних та дитячих громадських організацій та їх спілок. Крім того, Законом України "Про молодіжні та громадські організації передбачено форми державної підтримки а саме:
— надання молодіжним та дитячим громадським організаціям інформації про державну політику щодо дітей та молоді;
— подання методичної та організаційної допомоги з питань соціального становлення та розвитку молоді і дітей;
— сприяння створенню підприємств, установ і організацій, які надають послуги молоді та дітям або сприяють зайнятості молоді.
Верховна Рада України при затвердженні Державного бюджету України передбачає в ньому окремим рядком видатки на підтримку спілки, членами якої є більшість зареєстрованих всеукраїнських молодіжних та дитячих громадських організацій, а також обласних, Автономної Республіки Крим, київських та севастопольських міських спілок молодіжних та дитячих громадських організацій, діяльність якої спрямовується на забезпечення соціального становлення та розвитку молодих громадян.
Фінансова підтримка діяльності молодіжних та дитячих громадських організацій здійснюється через відповідні органи виконавчої влади, що працюють з молоддю, органи місцевого самоврядування та спілку всеукраїнських молодіжних громадських організацій.
При затвердженні місцевих бюджетів передбачаються видатки на реалізацію програм молодіжних та дитячих громадських організацій.
Молодіжним та дитячим громадським організаціям можуть делегувати повноваження органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо реалізації відповідних програм (проектів, заходів). У цьому випадку вони подають молодіжним та дитячим громадським організаціям фінансову та матеріальну допомогу і здійснюють контроль за реалізацією наданих повноважень, у тому числі за цільовим використанням виділених коштів.
Припинення діяльності громадської організації може бути проведено шляхом реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).
Реорганізація об'єднання громадян здійснюється відповідно до його статуту. Реєстрація новоствореного об'єднання здійснюється у порядку, встановленому Законом "Про об'єднання громадян".
Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту аба рішення суду.
Відділ легалізації об'єднань громадян спеціаліст 1-ї категорії О. Пальченко