ВИРІШИЛА:
1. Направити звернення Київської міської ради до Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України щодо вдосконалення Національного переліку основних лікарських засобів згідно з додатком до цього рішення.
2. Офіційно оприлюднити це рішення в газеті Київської міської ради «Хрещатик».
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київської міської ради з питань охорони здоров’я та соціального захисту.
Київський міський голова В. Кличко
Додаток до рішення Київської міської ради від 08.02.2018 № 20/4084
Звернення Київської міської ради до Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України щодо вдосконалення Національного переліку основних лікарських засобів
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 16 березня 2017 року № 180 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», відповідно до якої Національний перелік основних лікарських засобів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 року № 333, викладено в новій редакції. Разом з цим, зазначеною постановою Кабінету Міністрів України визнано такою, ще втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 5 вересня 1996 року № 1071 «Про порядок закупівлі лікарських засобів закладами та установами охорони здоров’я, що фінансуються з бюджету», згідно з якою було затверджено перелік лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва, які можуть закуповувати заклади й установи охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів. Він налічував близько 800 найменувань медикаментів, якими на пільгових умовах або безоплатно забезпечувались пацієнти, що перебували на амбулаторному лікуванні.
Сьогодні склалась вкрай важка та кричуща ситуація, оскільки в оновленому Національному переліку лікарських засобів, відповідно до якого передбачається закупівля медикаментів, відсутні понад півтисячі життєво необхідних ліків. У зону високого ризику потрапляють найбільш незахищені (діти, пенсіонери, особи з інвалідністю, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи та ін.), хронічно- та важкохворі громадяни України, кияни зокрема. Без належного захисту з боку держави залишаються пацієнти, хворі на орфанні (рідкісні), ендокринні, психічні, онкологічні захворювання. В силу своєї соціальної незахищеності вони не в змозі самостійно придбати такі дороговартісні і, разом з тим, надзвичайно необхідні препарати. Альтернативні ліки, що запропоновані Урядом, на жаль, є неефективними та не сприяють підтриманню належного та повноцінного рівня здоров’я людини. Навпаки, їх використання може спровокувати ускладненню вже існуючих та виникнення додаткових супутніх хвороб.
Ми, депутати Київської міської ради, закликаємо звернути увагу на вдосконалення сфери охорони здоров’я як однієї з найбільш пріоритетних галузей внутрішньої політики держави та міста Києва. Це чітко підкреслює вітчизняне законодавство. Зокрема, статтею 49 Конституції України задекларовано право кожної людини на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування. Також Преамбула Основ законодавства України про охорону здоров’я від 19.11.1992 № 2801-12 передбачає, що кожна людина має природне невід’ємне і непорушне право на охорону здоров’я, а суспільство і держава відповідальні перед сучасним і майбутніми поколіннями за рівень здоров’я і збереження генофонду народу України і повинні забезпечувати пріоритетність охорони здоров’я в діяльності держави. Розділ 2 Стратегії сталого розвитку «Україна-2020», схваленої Указом Президента України від 12 січня 2015 року № 5/2015, передбачає, що особливу увагу потрібно приділити безпеці життя та здоров’я людини, що неможливо без ефективної медицини, захищеності соціально вразливих верств населення.
У зв’язку із цим ми, депутати Київської міської ради, вважаємо, що Національний перелік основних лікарських засобів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 року № 333 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2017 року № 180), є недосконалим, несправедливим та порушує вітчизняне законодавство у сфері охорони здоров’я, а, зокрема, непорушні права пацієнтів на належну охорону свого життя та здоров’я.
Тому заради попередження збільшення кількості хронічних захворювань та виникнення можливих масових летальних випадків, забезпечення конституційних прав на охорону здоров’я, сприяння зміцненню генофонду України ми, депутати Київської міської ради, закликаємо переглянути та вдосконалити Національний перелік лікарських засобів, доповнити його тими ліками, які є критично необхідними для киян та громадян України.
Київський міський голова В. Кличко