Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
20 вересня 2019 року, п'ятниця  №57 (5249) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    
images
images Суспільство
images 27/05/2020 18:03 надрукувати прочитало 12818 чoловік

У Міністерстві освіти нагадали про початок вступної кампанії і переваги профтехосвіти
У Міністерстві освіти нагадали про початок вступної кампанії і переваги профтехосвіти

У червні заклади профтехосвіти розпочнуть прийом документів на навчання від вступників. У Києві працює 72 заклади професійної та професійно-технічної освіти. Перелік.

Для тих, хто ще не визначився з професією або сумнівається, чи варто обирати професійну освіту, підготували серію відео від ключових стейкхолдерів – фахівців Міністерства, адміністрацій закладів і роботодавців. На Youtube-каналі МОН розміщено перше відео з заступником Міністра освіти і науки Петром Коржевським.

У відео йдеться про переваги профосвіти, а саме: швидке опанування професії від 6 місяців до 3 років; безоплатне навчання та проживання у гуртожитку; стипендія та оплачувана практика. Петро Коржевський також визначає 5 простих кроків для вступу в профтех і ресурси, які можуть знадобитися під час вибору закладу для навчання. Він також розповідає про масштабну програму ЄС «EU4Skills: Кращі навички для сучасної України», яка підтримує реформу профосвіти на національному рівні.

Вже скоро на сайті та Youtube-каналі Міністерства з’явиться відео з директором одного з професійно-технічних училищ і відомим шеф-кухарем.

Відповіді на поширені запитання про вступ у профтехи.

1. У якому віці можна вступити у профтех?
Вступити на навчання у заклад профосвіти можна на основі свідоцтва про базову або повну загальну середню освіту, тобто з документом після 9-го або 11-го класу. Загалом для вступу немає жодних вікових обмежень.
Отримати професійну освіту можуть як вчорашні випускники шкіл, так і дорослі, які хочуть підвищити кваліфікацію або змінити фах.

2. Які документи потрібні для вступу?
У Типових правилах прийому до профтехів визначений перелік документів, які учень має подати обов'язково. Однак заклад може розширити цей список, затвердивши свої правила прийому на базі Типових.
Обов’язкові документи для вступу: заява, оригінал або копія свідоцтва про закінчення 9-го або 11-го класу, 6 фотокарток 3х4, медична довідка, копії документів, що підтверджують право на пільги (за наявності), копія паспорта чи ID-картки (пред'явити при вступі).
Цього року вступники можуть подавати копії документів у кілька закладів одночасно.
Особисто потрібно пред'явити документ, що посвідчує особу та громадянство (паспорт-книжечку, ID-картку), а також документ, що посвідчує спеціальний статус особи.
Для тих, кого направляють на навчання підприємства, установи або організації, додають до заяви про вступ відповідний документ.

3. Навчання у закладі профосвіти є безкоштовним чи платним?
Отримати професійну освіту безоплатно можна вступивши на місця державного або регіонального замовлення. Інші місця, які йдуть понад державне/регіональне замовлення, оплачуються за кошти фізичних або юридичних осіб (тобто за контрактом).
Навчаючись за державним/регіональним замовленням ви також отримуватиме стипендію. У 2020 році її розмір складає майже 500 гривень. Учні визначених категорій також мають право претендувати на соціальну стипендію. Крім того, під час навчання студенти проходять оплачувану практику на підприємствах, установах, організаціях.

4. Чи потрібно складати ЗНО для вступу?
Ні, не потрібно. Зазвичай відбір вступників проходить за рейтинговими списками. Їх формують за результатами середнього бала шкільного свідоцтва, співбесіди, вступних випробувань тощо.
За професіями, де є завищений попит, приміром, кухар, перукар чи автослюсар, у закладах можуть проводитися додаткові конкурсні випробування. Після них приймальна комісія оголошує рекомендованих до зарахування впродовж 5 днів. Оскаржити результати можна впродовж 3 днів.

5. Як проходить вступ громадян, які мешкають на тимчасово окупованих територіях Криму та  Донбасу?
Вступники, які проживають на тимчасово окупованій території Донбасу чи Криму, можуть вступати до українських закладів профосвіти за спрощеною процедурою.
Вступ проходить без паспорта, результатів ЗНО або свідоцтва про шкільну освіту. Вступнику треба звернутися до освітнього центру «Крим-Україна» або «Донбас-Україна», заповнити освітню декларацію та скласти ДПА з української мови та історії України, а також предмету на вибір.
Важливо, що навчатися на бюджеті можна лише за умови, якщо вступаєте у державний чи комунальний профтех на денну форму.

Алгоритм вступу такий:

 • обрати професію та заклад, де її можна опанувати. Там обов'язково має працювати освітній центр «Донбас-Україна» або «Крим-Україна». Перелік освітніх центрів є на сайті МОН;
 • особисто подати заяву в освітній центр;
 • за відсутності документа про освіту державного зразка та додатка до нього – скласти у школі, яку визначить освітній центр, державну підсумкову атестацію та отримати свідоцтво про базову або повну загальну середню освіту державного зразка;
 • стати учнем закладу профосвіти та розпочати навчання.
 • Під час звернення до освітнього центру вступник має пред'явити свідоцтво про народження. Усі документи, які передбачені Правилами прийому закладу профосвіти, мають бути подані до навчального закладу впродовж 3-х місяців після початку навчання. У разі неподання цих документів у встановлений строк учня відраховують із закладу.
  МОН України нагадує, що дипломи та інші освітні документи, видані на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей та АР Крим, не визнаються та не мають юридичної сили ні в Україні, ні в інших країнах світу.

  6. Існують різні типи закладів профосвіти: училища, ліцеї, центри, комбінати тощо. Чи є між ними різниця?
  Так, різниця є. Випускники вищих професійних училищ або центрів професійної (професійно-технічної) освіти певного рівня акредитації можуть отримати, зокрема, диплом фахового молодшого бакалавра. Випускники інших закладів профосвіти отримують тільки дипломи кваліфікованого робітника.

  7. Який документ отримують випускники закладів профосвіти (що написано у дипломі)?
  Після випуску ви отримаєте диплом державного зразка, де зазначається здобутий рівень освіти – «кваліфікованого робітника» або «фахового молодшого бакалавра» з певної професії чи спеціальності.

  8. На які пільги при вступі я можу розраховувати?
  Вступити поза конкурсом до закладів профосвіти можуть:

 • особи, яким відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надано таке право;
 • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
 • діти з інвалідністю та особи з інвалідністю, яким не протипоказане навчання за обраною професією (спеціальністю);
 • особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
 • вступники, які мають таке право відповідно до ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
 • діти, чиї батьки загинули або отримали інвалідність на вугледобувних підприємствах (за умови вступу гірничі професії, спеціальності);
 • діти військовослужбовців або правоохоронців, які загинули під час виконання службових обов'язків.
 • 9. Коли починається прийом документів для вступу в профтех і коли закінчується?
  Заклади самостійно визначають терміни прийому документів від вступників. Однак вступна кампанія має завершитися до початку занять, тобто до 1-го вересня. Щоб дізнатися, коли починається прийом документів у заклад освіти, зателефонуйте до цього закладу або зайдіть на його сайт і дізнайтеся всю необхідну інформацію.

  10. Скільки триває навчання?
  Отримати освіту в профтеху можна у період від 6 місяців до 4-х років. Усе залежить від професії, яку ви обрали, наявного на момент вступу рівня освіти та кваліфікації, яку хочете опанувати.

  11. Чи може вступити у профтех доросла людина? Є якийсь алгоритм?
  Так, навчатися у закладі профосвіти можуть дорослі, які хочуть підвищити свою кваліфікацію вже наявної робітничої професії, опанувати нові навички або повністю змінити фах. Для цього потрібно обрати профтех, у якому є професія, яка вас зацікавила. Перелік закладів у розрізі регіонів є тут.
  А тут можна знайти заклад, відсортувавши за містом і професією.
  Далі вам потрібно звернутися до адміністрації закладу освіти і пояснити, що ви хочете. У закладі профосвіти зараз можна опанувати конкретну навичку на короткотермінових курсах. Також можливо пройти повний навчальний цикл і отримати документ державного зразка після випуску. Крім того, дорослі можуть навчатися за індивідуальним навчальним планом без відриву від основної роботи. Пройти навчання у профтеху можна в будь-який період навчального року, не прив’язуючись до 1-го вересня.
  Важливо, якщо ви вже маєте освіту (вищу чи професійну), потрібно, щоб заклад, де ви плануєте навчатись, мав ліцензію МОН на перепідготовку, підвищення кваліфікації за обраною професією.
  Якщо ви старше 45 років, ви можете також у центрі зайнятості отримати ваучер на навчання. Більше інформації за посиланням

  12. Як вступити у профтех?
  Спочатку потрібно визначитися з професією, яку хочете здобути. Для цього, наприклад, можна почитати профорієнтаційні буклети або пройтиспеціальні тести 
  Далі треба обрати заклад освіти, у якому її можна здобути. Інформація про перелік професій є на сайтах закладів, у реєстрах ЄДЕБО: https://registry.edbo.gov.ua/prof, у місцевих департаментах або управліннях освіти. Там також можна з'ясувати умови вступу до закладу, термін прийому заяв, наявність конкурсних випробувань, які документи треба подавати для вступу тощо.
  Оскільки кожен заклад профосвіти затверджує свої Умови вступу, їхні адміністрації проводять для вступників Дні відкритих дверей. Там вступників ознайомлять із матеріально-технічною базою закладу, розкажуть про зміст навчання, наявність гуртожитків, познайомлять із майбутніми викладачами, майстрами виробничого навчання тощо. Перелік таких заходів за регіонами є на сайті МОН

  13. На що потрібно звертати увагу під час вибору закладу?
  Обираючи заклад для навчання, зверніть увагу на: матеріально-технічну базу, можливість для навчання за дуальною формою: 70% практики на підприємстві, 30% – теорії у закладі, наявність гуртожитків (за потреби), можливість для вступу за державним/регіональним замовленням, відгуки учнів/випускників цього закладу

  14. Якими є переваги навчання у закладі профосвіти?
  У закладах профосвіти достатньо місць для навчання за кошти регіонального або державного замовлення, аби покрити запит вступників. Крім того, тут можна отримати затребувану на ринку праці професію за відносно короткий термін.
  Серед інших переваг професійної освіти: швидке отримання професії (від 3 міс. до 4-х років) та старт кар’єри, безоплатне навчання та гуртожиток, стипендія та оплачувана практика.

  15. Якщо я вступаю після 9-го класу, як я отримаю свідоцтво про повну загальну середню освіту?
  У закладах профосвіти є можливість паралельно здобути повну загальну середню  освіту.
  Якщо учень вступив після 9-го класу (базовий рівень), упродовж 3-4 років він опановує програму повної загальної середньої освіти та освітню програму за стандартами робітничих професій. Також є можливість послідовно здобути 2-3 професії.
  Завершується здобуття повної загальної середньої освіти складанням державної підсумкової атестації у формі ЗНО.

  16. Чи обов’язково приходити у заклад, щоб отримати консультацію?
  Ні, не обов’язково. Ви можете зв’язатися з працівниками приймальних комісій телефоном (номери є на сайтах закладів у розділі «Контакти» або «Зв’яжіться з нами»).
  Деякі приймальні комісії заздалегідь збирають запитання від вступників та їхніх батьків через гугл-форми або на поштову скриньку закладу. Далі проводять вебінар в режимі онлайн, де надають відповіді на них.

  Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал "Вечірнього Києва" у Telegram та Facebook.

  полоса
  vn.com.ua
  images
  images
  images
  images
  Новини по темi:
  images  
  images
  images
  images
  images
  14:19 | Чому столиця настільки приваблива щодо пошуку роботи?.
  images
  images
  09:29 | Ukrainian Fashion Week відбудеться з 2 по 5 вересня.
  images
  images
  12:00 | Як правильно прибирати в квартирі під час пандемії.
  images
  images
  17:27 | Привітання Київського міського голови зі святом Хануки.
  images
  images
  14:37 | Якою має бути дитяча постільна білизна?.
  images
  images
  12:05 | Кличко привітав освітян з професійним святом.
  images
  images
  17:49 | Протидія гендерно зумовленому насильству – один із головних пріоритетів міської влади – Марина Хонда.
  images
  images
  14:57 | Опубліковано Державну стратегію регіонального розвитку на 2021-2027 рр..
  images
  images
  12:24 | Київ допомагає людям, що втратили роботу через кризу.
  images
  images
  16:57 | Уряд вніс зміни до адаптивного карантину: роботу кінотеатрів дозволять з 2 липня.
  images
  images

  images
  © газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
  У разi використання матерiалiв
  гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
  Всi права на матерiали цього сайту
  охороняються вiдповiдно до законодавства України,
  зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
  images images images
  | | | | | | | |  Fatal error: Class 'SAPE_client' not found in /spacenew/www/kreschatic.kiev.ua/index.php on line 211