23 липня
Покладення чесної ризи Господа нашого Ісуса Христа в Москвi (1625). Мучеників 45-ти в Нiкополi Вiрменському: Леонтiя, Маврикiя, Даниїла, Антонiя, Олександра, Іаникіта, Сисинія, Менея, Вирилада та інших (бл. 319). Преподобного Антонiя Печерського, Київського, начальника всiх руських ченців (1073). Преподобного Силуана, схимника печерського, в Дальнiх печерах (XIII-XIV). Мученика Аполлонiя (III). Мучеників Віанора i Силуана (IV). Преподобних пустельникiв єгипетських, вогнем i димом заморених (бл. 398).
Коневської iкони Божої Матерi.
|
24 липня
Згадування чуда великомучениці Єфимiї Всехвальної, що через нього Православ’я утвердилось (451). Рiвноапостольної Ольги, великої княгині Київської, у Хрещеннi Єлени (969). Мученика Киндея, пресвітера (III-IV).
Ржевської, або Оковецької (1539), та Борколабовської iкон Божої Матерi.
25 липня
Мучеників Прокла та Іларiя (II). Преподобного Михаїла Малеїна (962). Мучеників Феодора, варяга i сина його Йоана, в Києвi (983). Преподобного Арсенiя Новгородського (1570). Преподобного Симона Воломського (1641). Мучениці Голиндухи, у Хрещеннi Марiї (591). Преподобного Йоана (998) i Гавриїла (Х) Святогорцiв (Груз.). Святителя Серапіона, єпископа Володимирського.
Ікони Божої Матерi «Троєручиця» (ХІІІ).
26 липня
Неділя 8-ма після П’ятдесятниці
Собор архангела Гавриїла. Преподобного Стефана Саваїта (794). Святителя Юлiана, єпископа Кеноманiйського (І). Мученика Серапiона (ІІ-ІІІ). Мученика Маркiана (258).
Пам’ять святих отців шести Вселенських Соборів (перехідне святкування у неділю найближчу до 16 липня).
* * *
Собор Архангела Гавриїла святкується православною церквою двічі на рік — на наступний день після Благовіщення (8 квітня) та 26 липня.
Архангел Гавриїл був обраний Господом для того, щоби благовістити Діві Марії, а з Нею і всім людям велику радість про Втілення Сина Божого. Тому наступного дня після Благовіщення, прославивши Пречисту Діву, дякують Господу і шанують Його посланника Архангела Гавриїла. А приводом до встановлення другого дня святкування (26 липня), як вважається, послужила дата освячення в ХVII столітті в Константинополі храму, спорудженого в ім’я святого Архистратига.
Ім’я Гавриїл означає «кріпость Божа» або «Божа твердиня». На іконах Архангел Гавриїл зображується з райською гілкою, принесеною ним Діві Марії, або із засвіченим ліхтарем у правиці і дзеркалом у лівій руці.
В ці дні згадуються всі явлення Архангела Гавриїла: він надихав Мойсея при написанні книги Буття; пророку Даниїлу сповіщав про долі єврейського народу; являвся праведній Анні зі звісткою про народження від неї Діви Марії, для священика Захарії сповіщав про народження Предтечі Господнього; невідступно перебував з Богородицею у час Її земного життя; являвся святому Йосифу Обручнику.
У Гефсиманському саду, де Ісус Христос молився, являвся Архангел і зміцнював Його перед стражданнями. Жони-мироносиці першими почули радісну звістку про Воскресіння Христове також від Архангела Гавриїла.
27 липня
Тиждень 9-й після П’ятдесятниці
Апостола вiд 70-ти Акили (І). Преподобного Стефана Махрищського (1406). Мученика Юста (І). Преподобного Єлiя, монаха (IV). Преподобного Онисима, чудотворця (IV).
* * *
28 липня
Рiвноапостольного великого князя Володимира, у Хрещеннi Василiя (1015). Мучеників Кирика й Улити (бл. 305). Мученика Авудима (IV).
29 липня
Священномученика Афіногена, єпископа, i десяти учнiв його (бл. 311). Мученика Павла i мучениць Алевтини (Валентини) i Хіонiї (308). Мученика Антіоха, лiкаря (IV). Мучениці Юлiї, дiви (бл. 440 або 613).
Чирської (Псковської) ікони Божої Матері.