Міністерство оборони Канади повідомило, що фрегат HMCS Montreal “недавно здійснив рутинний транзит” через протоку, що, за словами міністра оборони Білла Блера, підтверджує відданість Канади “вільному, відкритому та інклюзивному” Індо-Тихоокеанському регіону, пише Reuters.
Як зазначено у нашій Індо-Тихоокеанській стратегії, Канада збільшує присутність Королівського військово-морського флоту Канади в Індо-Тихоокеанському регіоні.
– сказав міністр оборони Білл Блер, посилаючись на план Канади для регіону, оголошений у 2022 році.
Як повідомляє «Kreschatic», Лі Сі, речник Східного командування Народно-визвольної армії (НВАК), заявив, що прохід канадського фрегата 31 липня “порушив та дестабілізував ситуацію, підриваючи мир та стабільність у Тайванській протоці.” Він додав, що китайські війська завжди перебувають у стані підвищеної готовності і “готові відповідати на всі загрози та провокації.”
Китай заявляє про суверенітет над демократично керованим Тайванем і стверджує, що має юрисдикцію над майже 180-кілометровим водним шляхом, що розділяє дві сторони. Тайвань та Сполучені Штати це заперечують, стверджуючи, що Тайванська протока є міжнародним водним шляхом.
Американські військові кораблі, а іноді й патрульні літаки ВМС США, проходять через або над протокою приблизно раз на місяць. Канадські військові судна є менш частими, хоча минулого листопада есмінець США USS Rafael Peralta та фрегат Королівського військово-морського флоту Канади HMCS Ottawa здійснили спільний транзит через протоку.
Минулого червня, під час інших спільних навчань США та Канади у протоці, китайський військовий корабель наблизився на відстань 150 ярдів (137 метрів) до есмінця США, що Пентагон назвав “небезпечним маневром.”
Міністерство оборони Тайваню заявило у четвер, що військові острова мали “повний контроль” над навколишніми морськими та повітряними просторами під час транзиту канадського фрегата з півночі на південь через протоку, і що ситуація була нормальною.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що в китайському МЗС вимагають від США припинити «використовувати море для контролю над Китаєм»