Про це повідомляє “Kreschatic” з посиланням на IFLscience
Чи бувало з вами таке, що ви заходите до кімнати і одразу забуваєте, навіщо прийшли? Це явище називають «ефектом дверей». Науковці пояснюють це тим, що наш мозок ділить події на окремі епізоди. Перехід через двері є своєрідним «кордоном подій», що оновлює інформаційні моделі в мозку і сприяє забуванню деталей, пов’язаних із попереднім середовищем.
Дослідники з Університету Нотр-Дам ще у 2011 році довели цей ефект на прикладі експериментів у реальному та віртуальному просторах. Учасники переносили предмети через кімнати і частіше забували завдання, коли проходили через двері. Це свідчить, що двері впливають на когнітивні процеси. Однак, у 2014 році виявили, що для активації ефекту дверей навіть не потрібні справжні двері. Уявний перехід між просторами також здатний викликати забування через зміну контексту.
Свіжі дослідження у 2021 році уточнили, що ефект дверей не завжди є універсальним. Віртуальні експерименти показали, що однорідні простори можуть зменшити вплив дверей на пам’ять. Водночас додаткові когнітивні навантаження, як-от рахування, значно підсилюють цей ефект. Це означає, що фактори, які перевантажують нашу увагу, грають важливу роль у тому, як ми сприймаємо та запам’ятовуємо інформацію.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, чи можна святкувати день народження пізніше.