Чи дійсно штучний інтелект підвищує продуктивність

Штучний інтелект має величезний потенціал для підвищення продуктивності, але його реальний вплив залишається невизначеним через численні виклики та бар'єри, з якими стикаються організації та індивідуальні працівники.
Технологія. Фото - Pexels

Про це повідомляє “Kreschatic” з посиланням на The Conversation 

Штучний інтелект (ШІ) став важливою темою обговорення, особливо серед політиків, через його потенціал у підвищенні продуктивності. Зокрема, в Австралії спостерігається рекордно низький рівень зростання продуктивності праці за останні 60 років. Прем’єр-міністр країни, Антоні Альбанезе, вже планує наступного місяця провести круглий стіл щодо продуктивності, де будуть обговорювати й роль цифрових технологій, зокрема ШІ, в економічному зростанні.

Незважаючи на оптимістичні заяви з боку технологічного та бізнес-секторів про переваги ШІ, реальні результати, які підтверджують ефективність цих технологій для підвищення продуктивності, залишаються неоднозначними. Підприємства активно впроваджують ШІ, сподіваючись на значне підвищення ефективності, однак конкретні дані про те, як саме ШІ змінює продуктивність на різних рівнях, поки що обмежені.

Як вимірюється продуктивність?

Продуктивність можна визначити як співвідношення вироблених товарів та послуг до витрачених ресурсів, таких як робоча сила чи сировина. Вона важлива, оскільки зростання продуктивності часто веде до підвищення рівня життя. У випадку Австралії зростання продуктивності становило 80% зростання доходів країни за останні 30 років.

Продуктивність можна оцінювати на різних рівнях: індивідуальному, організаційному та національному. Індивідуальна продуктивність вимірюється через ефективність виконання задач: скільки електронних листів можна надіслати за годину чи скільки продуктів перевірити за день. Організаційна продуктивність вимірюється через досягнення цілей компанії, наприклад, кількість наукових статей, які публікує організація. Національна продуктивність, з іншого боку, вимірюється через валовий внутрішній продукт (ВВП) на годину роботи.

Штучний інтелект і індивідуальна продуктивність

Дослідження ефективності використання ШІ для підвищення індивідуальної продуктивності показують різні результати. Одне з найбільших досліджень, проведених у 2025 році, охопило понад 700 працівників компанії Procter & Gamble, де учасники, яким було надано доступ до ШІ, виконували завдання так само ефективно, як і команди з двох осіб без ШІ. Інше дослідження показало, що використання ШІ допомогло консультантам працювати на 18% швидше.

Однак не всі дослідження підтверджують позитивний вплив ШІ. Огляд 2500 професіоналів показав, що у 77% випадків ШІ збільшував навантаження на працівників. Майже половина респондентів зазначили, що не змогли розкрити потенціал ШІ через необхідність перевіряти або коригувати його результати, що призводить до додаткових витрат часу.

Штучний інтелект і організаційна продуктивність

Визначити вплив ШІ на організаційну продуктивність дуже складно, оскільки зміни можуть бути зумовлені іншими факторами, наприклад, змінами в управлінні чи політиці компанії. Проте дослідження, проведене Організацією економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), показало, що продуктивність підприємств, що використовують традиційний ШІ, зростає на 0-11%. Аналогічно, деякі інші дослідження вказують на зростання продуктивності завдяки впровадженню ШІ в країнах, таких як Німеччина, Італія та Тайвань.

Деякі компанії використовують ШІ для автоматизації процесів, що дозволяє зменшити потребу в людській праці. Однак, з іншого боку, виникає необхідність в додаткових працівниках для навчання та управління ШІ, що знижує загальний ефект від автоматизації.

Штучний інтелект і національна продуктивність

На рівні національної економіки вплив ШІ на продуктивність залишається невизначеним. Хоча ШІ має потенціал для значного покращення продуктивності на рівні окремих компаній, поки що він не дав серйозних результатів на рівні національних економік. Це пояснюється тим, що для досягнення результату потрібен час для адаптації інфраструктури, а також для того, щоб компанії навчились максимально ефективно використовувати нові технології.

Існують приклади, коли новітні технології, як-от Інтернет, справді покращували національну продуктивність. Однак вплив таких технологій, як мобільні телефони чи соціальні мережі, досі викликає суперечки, і результати варіюються залежно від галузі.

Штучний інтелект і продуктивність: не завжди швидше означає краще

Існує стереотип, що ШІ дозволяє виконувати завдання швидше, що зменшує робоче навантаження і дає більше часу для креативної роботи. Однак цей погляд є спрощеним. Часто швидкість роботи тільки збільшує кількість завдань, що треба виконати, що призводить до постійної втрати часу.

Замість того, щоб лише прискорювати робочі процеси, ШІ може також допомогти створити простір для інновацій. Іноді для досягнення кращих результатів потрібно уповільнити процес і дати час для розвитку нових ідей. Це справжній невикористаний потенціал, який ШІ може запропонувати.

Нагадаємо, раніше ми писали про революція в оптичних технологіях.

Share This Article
Щоб бути вільним потрібно знати правду.
Коментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Exit mobile version