Як підготувати організм до зачаття?

Одного дня ви розумієте, що готові стати батьками — це перший і найважливіший крок у плануванні вагітності. Наступним кроком є ​​з'ясування, чи готовий до цього ваш організм.

Щоб відповісти на це питання, знадобиться консультування із лікарем та невелике медичне обстеження. Найпростіше зробити це у спеціалізованій клініці. Наприклад, планування вагітності у Києві, Львові та Житомирі пропонує Центр репродуктивного здоров’я «Мати та дитина».

Консультування з лікарем

Навіть якщо ви вважаєте, що абсолютно здорові, не буде зайвим оцінити поточний стан організму та можливі ризики. До лікаря найкраще звернутися за два-три місяці до того, як перестати приймати контрацептиви.

Що розглядає лікар на консультації:

  • Особисту медична історія: хронічні захворювання, ліки, недавні інфекційні хвороби, перенесені операції та попередні вагітності.
  • Сімейна медична історія: наявність у близьких родичів захворювань, які можуть вказувати на спадкову схильність, як-от гіпертонія та цукровий діабет. Також важливий сімейний акушерський анамнез і випадки народження дітей з особливостями. 
  • Генетичні захворювання. Можливо, є показання до генетичного скринінгу до вагітності.
  • Наявність вакцинацій. До вагітності бажано підійти повністю захищеною, до того ж імунний захист матері поширюється не лише на плід, а й на дитину перших місяців життя. Якщо є пропущені щеплення, їх бажано зробити щонайменше за місяць до відмови від контрацепції.

Медичне обстеження перед вагітністю

Передзаплідне консультування охоплює базове обстеження, яке дає змогу отримати уявлення про стан здоров’я. Воно містить:

  • Фізикальний огляд: оцінка ваги, артеріального тиску, пульсу, стану шкіри.
  • Аналізи крові: клінічний, визначення групи та резус-фактора, аналізи на інфекції.
  • Клінічний та біохімічний аналіз сечі.
  • Гінекологічний огляд.

Якщо базове обстеження виявить проблеми, його доповнюють іншими дослідженнями.

Як підготувати організм до вагітності

Якщо у вас є хронічне захворювання, перед вагітністю його слід взяти під контроль. Навіть якщо ви знаєте про хворобу й вживаєте потрібних заходів, потрібно сповістити свого лікаря про те, що ви збираєтеся завагітніти. Може знадобитися корекція. Деякі ліки здатні негативно вплинути на вагітність, лікар замінить їх чи скоригує дозування. 

Рекомендовано цілком відмовитись від вживання алкоголю. Немає безпечної дози алкоголю, це міф. Він знижує шанси на запліднення, а також має вкрай негативний вплив на перебіг вагітності та майбутнє здоров’я дитини. Те саме стосується і куріння. Діти, народжені від матерів, що палять, частіше мають низьку вагу при народженні, що загрожує довготривалими негативними наслідками. Також у них частіше зустрічається синдром раптової дитячої смерті.

Зазвичай немає потреби кардинально змінювати свій раціон, якщо в ньому є фрукти, овочі, продукти із цільного зерна та білок: яйця, м’ясо, риба, кисломолочні продуті. Виключити потрібно лише продукти, які несуть ризик зараження: сиру рибу та м’ясо, сирі яйця тощо. 

Що стосується вітамінних препаратів для вагітних, то вони не потрібні, якщо ви збалансовано харчуєтеся, за винятком фолієвої кислоти. Доведено, що профілактичне вживання фолієвої кислоти за кілька місяців до вагітності знижує ризик дефектів нервової трубки плода. Всі інші вітаміни та мінерали має давати раціон.

Бувайте на свіжому повітрі, будьте фізично активними. Помірна фізична активність насичує організм киснем. До того ж регулярні фізичні вправи допомагають підтримувати здорову вагу, а також покращують якість сну, що важливо для вагітності.

Ці нескладні оздоровлювальні заходи варто зробити своїм способом життя, оскільки ці ж рекомендації стосуються не лише підготовки, а й самої вагітності, післяпологового періоду та й звичайного життя.

Автор: Григор’єва Мар’яна Ігорівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83
  • Київ, вул. Ірпінська 62-Б

Share This Article
Наша інформація - це ключ до розуміння подій
Коментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *