Світовий банк прогнозує падіння цін на нафту в 2024 році, але визнає певні ризики

У понеділок Світовий банк заявив, що очікує, що світові ціни на нафту становитимуть у середньому 90 доларів за барель у четвертому кварталі, що становитиме у середньому 81 доларів у 2023 році
Світовий банк очікує зменшення попиту на нафту, але ескалація конфлікту на Близькому Сході може значно підвищити ціни. Фото - ua-energy.org

Як повідомляє «Kreschatic» з посиланням на The Reuters, в останньому звіті Світового банку про перспективи товарних ринків зазначено, що ціни на нафту зросли лише приблизно на 6% з початку війни Ізраїлю та ХАМАС, у той час як ціни на сільськогосподарську продукцію, більшість металів та інших товарів «незначно знизилися».

У звіті окреслено три сценарії ризику, засновані на історичних епізодах регіональних конфліктів з 1970-х років, із зростаючою серйозністю та наслідками.

Сценарій «невеликих коливань», еквівалентний скороченню видобутку нафти під час громадянської війни в Лівії в 2011 році приблизно від 500 000 до 2 мільйонів барелів на день, підніме ціни на нафту до діапазону від 93 до 102 доларів США за барель у четвертому квартал, повідомили в банку.

Сценарій «середніх коливань» — приблизно еквівалентний війні в Іраку в 2003 році — скоротить світові поставки нафти на 3-5 мільйонів барелів на добу, піднявши ціни до 109-121 долара за барель.

Сценарій «великих коливань» Світового банку приблизно відповідає впливу арабського нафтового ембарго 1973 року, що призвело до скорочення світових поставок нафти на 6-8 мільйонів барелів на добу. Спочатку це призвело б до підвищення цін до 140-157 доларів за барель, тобто зростанню на 75%.

Високі ціни на нафту, якщо вони зберігатимуться довго, неминуче означатимуть зростання цін на продовольство

– сказав Айхан Косе, заступник головного економіста Світового банку.

Якщо серйозний шок цін на нафту матеріалізується, це підштовхне зростання цін на продовольство, які вже й так є високими у багатьох країнах, що розвиваються.

У звіті Світового банку говориться, що попит на нафту в Китаї був напрочуд стійким, враховуючи напругу в секторі нерухомості країни, та зріс на 12% за перші дев’ять місяців 2023 року порівняно з аналогічним періодом 2022 року.

Видобуток і експорт нафти з Росії цього року були відносно стабільними, незважаючи на ембарго Заходу на російську нафту, щоб покарати Москву за її вторгнення в Україну, повідомляє Світовий банк.

Російський експорт до Європейського Союзу, США, Великобританії та інших західних країн впав на 53 процентних пункти між 2021 і 2023 роками, але це було значною мірою замінено збільшенням експорту до Китаю, Індії та Туреччини – на 40 процентних пунктів за той самий період.

Ціновий ліміт на російську сиру нафту, запроваджений наприкінці 2022 року, виглядає дедалі невиправданим, враховуючи недавній стрибок цін на нафту Urals

– вважають аналітики Світового банку, посилаючись на еталонну російську нафту, яка зараз котирується в середині діапазону 70 доларів за барель, що значно вище. обмеження ціни на російську нафту з боку G7 у 60 доларів. Обмеження спрямоване на те, щоб позбавити покупців російської нафти використання послуг, що надаються Заходом, включаючи доставку та страхування, якщо вантажі не продаються за обмеженою ціною або нижче.

Схоже, що завдяки створенню «тіньового флоту» (з танкерів) Росія змогла торгувати за межами ліміту. Офіційний еталонний показник Urals нещодавно перевищив ліміт ціни протягом більш ніж трьох місяців, і склав в середньому 80 доларів за барель у серпні

– йдеться у звіті.

У разі ескалації конфлікту між Ізраїлем і ХАМАС політикам у країнах, що розвиваються, потрібно буде вжити заходів для керування потенційним зростанням загальної інфляції, заявив Світовий банк. Також відзначається, що уряди повинні уникати торговельних обмежень, таких як заборона на експорт продуктів харчування та добрив, оскільки вони часто можуть посилити нестабільність цін і погіршити продовольчу безпеку.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що Росія вимагає від Індії оплату за нафту в юанях, Делі категорично проти

Share This Article
Світ в об'єктивному відображенні: погляньте через наш об'єктив.
Коментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *