Китай рекордними темпами нарощує свій ядерний арсенал і скоро наздожене Росію та США

Кількість і типи ядерної зброї, що розробляється у світі, збільшуються в міру того, як держави все більше покладаються на ядерне стримування, йдеться в дослідженні Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем світу (Stockholm International Peace Research Institute — SIPRI). Найшвидше свій ядерний арсенал розширює Китай.
Китайська міжконтинентальна балістична ракета Дунфен-41 може уражати цілі на відстані 14 тисяч км. Фото - focus.ua

Як повідомляє «Kreschatic», згідно з доповіддю SIPRI, за останній рік усі дев’ять країн, які мають ядерну зброю — США, Росія, Великобританія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, КНДР та Ізраїль — продовжили модернізацію своїх ядерних арсеналів, кілька з них розгорнули нові ядерні озброєння або системи, здатні нести ядерний заряд.

Росія і США мають майже 90% усієї ядерної зброї у світі, розміри їх запасів, імовірно, «залишалися відносно стабільними» у 2023 році. За підрахунками SIPRI, до початку 2024 року Росія розгорнула приблизно на 36 боєголовок більше, ніж роком раніше. Автори дослідження нагадують, що у 2023 році російська влада оголосила про розміщення ядерної зброї в Білорусі, але «переконливих візуальних доказів того, що фактичне розміщення боєголовок мало місце, немає».

російські ракети
Колона пускових установок російських ракетних комплексів «Ярс» на параді 9 травня 2024 року. Фото – Reuters

Значно наростив свої ядерні сили Китай — із 410 боєголовок у січні 2023 року до 500 боєголовок до січня 2024 року, наголошується у доповіді. За прогнозами аналітиків, китайський арсенал продовжить зростати. Передбачається, що до кінця десятиліття Китай може отримати «приблизно стільки ж міжконтинентальних балістичних ракет, скільки є у Росії та США», але кількість ядерних боєголовок у Пекіна, як і раніше, буде меншою, ніж у Москви та Вашингтона.

Китай розширює свій ядерний арсенал швидше за будь-яку іншу країну. Але майже всі держави, які мають ядерну зброю, мають або плани, або значні зусилля з нарощування ядерних сил.

– зазначив старший науковий співробітник програми SIPRI зі зброї масового знищення Ханс Крістенсен. У доповіді також йдеться про те, що Китай вперше розмістив невелику кількість боєголовок на своїх ракетах, поставивши їх на бойове чергування.

Зі звіту випливає, що на початок 2024 року країни мали загалом 12121 ядерну боєголовку, з яких 9585 знаходилися на складах і були придатні для потенційного використання.

SIRPI констатує, що у 2023 році дипломатія в галузі контролю над ядерними озброєннями «зазнала ще серйозніших невдач». Зокрема, Росія оголосила, що припиняє свою участь у Договорі про стратегічні наступальні озброєння (СНО).

Ми не бачили, щоб ядерна зброя відігравала таку важливу роль у міжнародних відносинах із часів холодної війни. Важко повірити, що минуло лише два роки з того часу, як лідери п’яти найбільших держав, які володіють ядерною зброєю, спільно підтвердили, що ядерна війна не може бути виграна і ніколи не має розпочатися.

– заявив директор програми SIPRI зі зброї масового знищення.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що Китай нарощує кількість ядерної зброї швидше, ніж прогнозувалося раніше – Пентагон

Share This Article
Світ в об'єктивному відображенні: погляньте через наш об'єктив.
Коментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *