Про це повідомляє “Kreschatic” з посиланням на IFLScience
Сховище під назвою “Онкало”, що означає “печера”, буде розташоване на глибині понад 400 метрів у твердих породах. Відходи зберігатимуть у спеціальних контейнерах з міді та чавуну, які герметично закривають перед розміщенням. Повне запечатування заплановане на 2120 рік, а експериментальні роботи вже показали успішні результати.
Ядерні відходи, хоч і становлять невелику частку від загального обсягу радіоактивних матеріалів, містять майже всю радіоактивність. Найнебезпечніші з них розкладаються десятки тисяч років, через що їхнє безпечне зберігання стало складним викликом для науки. Проєкт “Онкало” пропонує довгострокове рішення — ізоляцію небезпечних матеріалів у стабільних геологічних умовах.
Попри ретельно продуманий план, виникають побоювання щодо майбутнього. Людство не може передбачити, як зміниться цивілізація через тисячі років. Серед ідей для попередження про небезпеку були створення ландшафтів, що викликають відразу, та навіть ідея про виведення тварин, здатних змінювати колір поблизу радіоактивних зон.
Сховище “Онкало” має стати першим у світі проєктом, який забезпечить безпечне зберігання небезпечних матеріалів на надзвичайно тривалий термін. До його закриття залишилося менше століття, але це лише крихта у масштабі часу, потрібного для розпаду радіоактивних елементів.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, чи може квантовий комп’ютер використовувати інші всесвіти для розрахунків.