Як сезонні зміни впливають на психічне здоров’я: що потрібно знати 

Своєчасна допомога при сезонних розладах дозволяє зберігати баланс між природними циклами та психічним здоров’ям.
Сумна жінка. Фото - Pexels

Про це повідомляє “Kreschatic” з посиланням на IFLScience 

Сезонний афективний розлад – це стан, який характеризується зміною настрою та рівня енергії залежно від пори року. Найчастіше симптоми проявляються восени чи взимку, коли дні стають коротшими, але іноді може виникати і літній тип розладу. У такі періоди люди часто відчувають постійну втому, зниження настрою, втрату інтересу до звичних справ та проблеми зі сном чи харчуванням. 

В осінньо-зимовий період характерні переїдання і надмірна сонливість, тоді як влітку спостерігається безсоння та втрата апетиту. Фахівці припускають, що причиною цього розладу може бути недостатня кількість сонячного світла, яка впливає на циркадний ритм організму. Це біологічний годинник, що регулює важливі процеси, зокрема вироблення серотоніну та мелатоніну. Серотонін відповідає за настрій, а мелатонін – за сон.

У людей з цим розладом рівень серотоніну може знижуватися, тоді як мелатонін виробляється в надлишку, що порушує природний баланс організму. Також ризик виникнення розладу вищий у жінок, людей із депресією чи біполярним розладом і тих, хто проживає далеко від екватора.

Для лікування сезонного афективного розладу часто застосовують світлотерапію. Це перебування під прямим сонячним світлом або використання спеціальних ламп. Проте дослідження щодо ефективності цього методу мають суперечливі результати. Також можуть призначатися антидепресанти або когнітивно-поведінкова терапія, спрямована на зміну способу мислення та поведінки. 

Додатково пацієнтам радять дбати про здоровий спосіб життя, уникати перевантаження і займатися діяльністю, яка приносить задоволення. Людям, які підозрюють у себе сезонний розлад, важливо вчасно звернутися до лікаря. Раннє втручання допомагає краще контролювати симптоми і повернутися до звичного ритму життя. Особливо це актуально для тих, хто живе в регіонах з короткими зимовими днями, де вплив зміни сезонів найбільш відчутний.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що людство на порозі вибору між еволюційним стрибком та колапсом.

Share This Article
Щоб бути вільним потрібно знати правду.
Коментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *