Чи можна зняти обмеження максимальної пенсії для військових?

В Україні діє обмеження максимального розміру пенсії військовослужбовцям та цивільним громадянам. Це 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних людей. Тож у 2024 році сума фактичної пенсійної виплати на місяць не може перевищувати 23610 грн — навіть якщо людині нарахували більше.
Юрій Федоров 115 Коментувати

Силовики від цього постраждали чи не найбільше: по суті, їм не виплачують весь розмір заслуженої пенсії. Проте рішення є. Завдяки успішній судовій практиці вже не раз вдалося довести: обмеження розміру пенсії абсолютно незаконне. Але як досягти справедливості? Чи можна повернути невиплачену різницю? Представники юридичної компанії «Мережа права» розказали про це детальніше.

Чому держава обмежує максимальний розмір пенсії?

Норми пенсійного забезпечення військовослужбовців встановлює Закон України № 2262-XII. І дійсно, він лімітує пенсійні виплати у розмірі не більше ніж 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних людей. Саме на основі цього Закону чиновники Пенсійного фонду проводять виплату коштів. Тож навіть якщо колишньому силовику нарахували пенсію у розмірі 30 тисяч гривень на місяць, через обмеження максимального розміру пенсій він отримуватиме 23,61 тисячі гривень.

Понад те: лімітування актуальне для всіх категорій військових пенсіонерів: і тих, що вийшли на заслужений відпочинок за вислугою років, і тих, що мають інвалідність. Торкнулось це і сімей, яким нараховують виплати по втраті годувальника.

Норма, м’яко кажучи, несправедлива. Тож очевидно, що люди намагаються боротись з цією ситуацією. На щастя, зняття обмеження максимального розміру військових пенсій можливе через суд. В Україні вже досить багато успішно виграних справ, за результатами яких пенсіонерам збільшили виплати та повернули невиплачену різницю.

Як зняти обмеження пенсії максимальним розміром: судова практика

Військовослужбовці не раз — і з перемінним успіхом — намагались досягти справедливості через суд. Крапку у цьому процесі поставило рішення суду щодо обмеження пенсії військовослужбовцям № 7-рп/2016. Конституційний суд визнав: будь-яке лімітування розміру пенсійних виплат незаконне, адже воно порушує Конституцію України. Трохи пізніше з’явились обгрунтовані висновки цього твердження від членів Верховного суду.

Є ще одне рішення Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 року, у якому ще раз чітко зазначено: максимальна пенсія військовослужбовців не може бути обмежена 10 прожитковими мінімумами.

Тобто є чітка позиція суду: військові пенсіонери мають отримувати повний розмір виплат. Чому ж тоді всім не перерахували їх пенсії? Річ у тім, що державний механізм працює по-іншому. Чиновники Пенсійного фонду досі опираються у своїх діях на актуальне законодавство, адже його ніхто не скасував. Це означає, що зняттям обмеження максимального розміру військових пенсій має займатись сам пенсіонер. Тож або погоджуєтесь отримувати лімітовані виплати, або ви боретесь за своє право. А завдяки рішенням Конституційного та Верховного суду це стало робити значно простіше.

Як подолати обмеження пенсії військовослужбовцям: покрокова інструкція

Якщо фактична сума нарахованих пенсійних виплат вища за максимальний розмір пенсії, треба боротись за її повернення та справедливий перерахунок. Зробити це можна лише через суд, оскарживши неправомірні дії Пенсійного фонду. Для цього треба:

  1. Звернутись з запитом та заявою до Пенсійного фонду. Він має провести розрахунок нарахування пенсії та надати відповідний протокол. Майже у 100% випадків Пенсійний фонд дає письмову відмову, адже обмежує максимальну пенсію військовослужбовців за Законом України № 2262-XII.
  2. Після отримання відмови треба формувати пакет документів, писати позовну заяву щодо обмеження виплати пенсії та звертатись до суду.
  3. Завдяки сформованій позитивній судовій практиці (і, зокрема, рішенням Конституційного і Вищого суду) є висока ймовірність, що справу розглянуть на користь військового пенсіонера. 

Здавалося б, ось він — момент справедливості! Проте радіти рано. Представники компанії «Мережа права», базуючись на власному досвіді, стверджують: боротьба в таких випадках ще триває.

Що робити, якщо суд не допоміг?

Річ у тім, що після рішення суду Пенсійний фонд намагається знайти законні способи і якомога довше не виконувати перерахунок пенсії. В хід йде будь-що: намагання маніпулювати нормами законодавства, зловживання повноваженнями. Але найчастіше чиновники просто затягують час. Зрештою, через кілька місяців пенсіонер отримує перерахунок і дізнається, що він… неправильний. Пенсійний фонд знову обмежив виплати.

Тому, щоб підвищити мінімальну військову пенсію, треба знову судитись. Зазвичай після отримання рішення суду вищої інстанції Пенсійний фонд зрештою проводить правильний перерахунок і повертає невиплачену різницю. Тож справедливості досягти можна. Єдиний недолік у цьому — витрати часу.

Ще один важливий нюанс: успішно підвищити мінімальну пенсію військовослужбовців або зняти обмеження можна лише за однієї умови: якщо пенсіонер надасть правильні, законно обґрунтовані аргументи. Тому часто колишні військові звертаються за правовою допомогою. Вони отримують дві переваги: по-перше, впевнені, що підготовка до суду ведеться правильно, а по-друге — не беруть участі у цих доволі стресових процесах. Їм не треба збирати папери та приходити на засідання.

Тож зняти обмеження з пенсії можна — як і повернути невиплачене. Але треба готуватись до одного чи кількох судових процесів та місяців очікування. Але зрештою, воно того варте: адже суми повернення часто сягають кількох десятків тисяч гривень.

Share This Article
Наша інформація - це ключ до розуміння подій
Коментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *