Про це повідомляє “Kreschatic” з посиланням на ДНС
Українці зобов’язані платити податок на нерухомість за квадратні метри понад встановлені законом норми навіть за старі квартири та будинки. У 2025 році сплата податку відбувається за 2024 рік, а сума може сягати понад 100 гривень за кожен «зайвий» квадратний метр, залежно від регіону. Відповідно до державної податкової служби, найбільші надходження отримують місцеві бюджети Києва, Київської, Дніпропетровської та Львівської областей.
Цей податок стосується власників квартир площею понад 60 квадратних метрів, будинків понад 120 квадратних метрів, або сукупної площі квартири і будинку більше 180 квадратних метрів. Сплата здійснюється тільки за площу, що перевищує встановлену норму, а ставка податку регулюється місцевими органами влади, проте не може перевищувати 1,5% мінімальної зарплати станом на початок року.
Хто зобов’язаний платити і як розраховується податок
Податок на нерухомість сплачується фізичними особами, які володіють об’єктами житлової нерухомості, що перевищують встановлені законом площі. Якщо квартира має 100 квадратних метрів, податок нараховується лише на 40 «зайвих» метрів. Так само враховується площа приватного будинку або їх комбінація.
Величина ставки залежить від регіону:
- у Києві максимальна ставка становить 106,5 грн за квадратний метр;
- у Кропивницькому — 35,5 грн за квадратний метр;
- в інших областях суми коливаються у межах цих значень.
Платники отримують податкові повідомлення до 1 липня 2025 року з деталями щодо площі, адреси нерухомості та суми платежу. Оплата здійснюється протягом 60 днів після отримання через банк, онлайн або через мобільний додаток.
Вплив податку на місцеві бюджети та порядок сплати
Зібрані кошти від податку йдуть до місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування комунальних послуг, інфраструктури, шкіл і лікарень. За перші чотири місяці 2025 року українці сплатили 4,32 млрд гривень, що на 17,8% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Податкова служба надає можливість перевірити інформацію в електронному кабінеті платника податків або самостійно розрахувати суму податку за допомогою онлайн-калькулятора. У разі розбіжностей у площі чи статусі нерухомості потрібно звертатися до Центру обслуговування платників.
Регіони з найбільшими сумами податку
Найбільші надходження від податку на нерухомість зафіксовані у таких регіонах:
- Київ — понад 911 млн грн;
- Київська область — понад 434 млн грн;
- Дніпропетровська область — понад 428 млн грн;
- Львівська область — понад 408 млн грн.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що у Раді розкрили деталі законопроєкту щодо створення криптовалютного резерву України.