Гестаційний пієлонефрит у вагітних

Вагітність — надзвичайно важливий етап в житті кожної жінки.

Під час цього періоду в організмі відбуваються численні зміни, які, в тому числі, можуть створювати умови для розвитку інфекцій. Одним із найпоширеніших ускладнень цього періоду є гестаційний пієлонефрит — бактеріальне запалення нирок, що виникає або загострюється саме під час вагітності через анатомо-фізіологічні зміни сечовидільної системи.

Для виявлення запальних процесів у сечовидільній системі, у тому числі гестаційного пієлонефриту, важливим є аналіз сечі. Також інформативним є бактеріологічне дослідження сечі (бакпосів сечі), що дозволяє точно визначити збудника інфекції та підібрати ефективне лікування. Якщо ви шукаєте, де здати аналізи в Києві, ідеальним варіантом буде сучасна лабораторія ДІЛА, яка пропонує широкий вибір досліджень для майбутніх мам.

Що таке гестаційний пієлонефрит?

Пієлонефрити — це інфекційні захворювання нирок, які найчастіше викликають бактерії, зокрема кишкова паличка. Вони потрапляють у нирки через сечовивідні шляхи, спричиняючи запалення. Гестаційний пієлонефрит — це один з видів, який може зʼявитись під час вагітності або ж загострюється саме в цей період.

До причин пієлонефриту належать фізіологічні зміни в організмі майбутньої мами: гормональні зміни, тиск зростаючої матки на сечоводи, розширення сечових шляхів, що викликає застій сечі та створює сприятливі умови для розвитку інфекції тощо. Найчастіше захворювання проявляється у другому та третьому триместрах та потребує своєчасної діагностики і лікування, щоб уникнути ускладнень як для матері, так і для плода.

Симптоми та ознаки пієлонефриту під час вагітності

Симптоми пієлонефриту у вагітних можуть бути не надто вираженими або ж маскуватися під інші стани, що ускладнює діагностику.

До основних проявів належать: підвищення температури тіла (іноді — до 39–40 °C), біль у попереку (зазвичай односторонній), загальна слабкість, нудота чи втрата апетиту. Також може спостерігатися часте та болісне сечовипускання, каламутна або з неприємним запахом сеча.

Ці симптоми, особливо на початку, нагадують ГРВІ або отруєння, тому майбутній мамі важливо звертати особливу увагу на власне самопочуття. Особливо насторожувати мають лихоманка та біль у спині у поєднанні з ознаками порушень сечовипускання. Якщо ви помітили будь-які з вищенаведених симптомів, варто якомога швидше звернутись до лікаря.

Діагностика пієлонефриту

Жодне лікування не може бути ефективним без точної діагностики, тож важливо за першої підозри на запальний процес у нирках звернутися до лікаря та пройти обстеження.

Одним із найпоширеніших досліджень для виявлення пієлонефриту у вагітних є загальний аналіз сечі, який покаже кількість лейкоцитів, еритроцитів, наявність бактерій, білка та інших включень, яких в нормі бути не повинно. Для детальнішого діагнозу призначають бактеріологічне дослідження сечі (бакпосів), що дозволяє виявити конкретного збудника і визначити його чутливість до антибіотиків.

Окрім цього, лікар може порадити здати загальний аналіз крові та перевірити рівень С-реактивного білка, а також зробити УЗД нирок.

Сьогодні аналізи на пієлонефрит можна здати безпечно й комфортно навіть у період вагітності. Зробити це можна у лабораторії ДІЛА, де доступні як окремі, так і комплексні дослідження для вагітних жінок.

Профілактичні заходи

Профілактика гестаційного пієлонефриту — це не лише спосіб уникнути захворювання, а й важливий крок до збереження здорової вагітності. Жінка, яка планує вагітність або вже очікує дитину, має дбати про роботу сечовидільної системи. Під час вагітності нирки працюють за двох — вони не просто виводять усе зайве, а допомагають підтримувати баланс внутрішнього середовища організму, який важливий і для мами, і для малюка. Тому їхнє здоров’я — одна з умов спокійної та безпечної вагітності.

До профілактики пієлонефриту належать регулярні огляди у гінеколога, моніторинг стану нирок та сечі, дотримання правил гігієни, питного режиму, уникнення переохолодження тощо. Також дуже важливо не ігнорувати навіть легкий дискомфорт під час сечовипускання чи тягнучі болі в попереку.

Як часто потрібно здавати аналіз сечі під час вагітності? Так як, загальний аналіз сечі — одне з базових обстежень, яке дозволяє вчасно виявити порушення у роботі нирок, запальні процеси або ризики ускладнень, таких як гестаційний пієлонефрит чи прееклампсія, то відповідно його призначають на кожному плановому візиті до акушера-гінеколога:

  • раз на 4 тижні у першому триместрі;
  • раз на 2 – 3 тижні у другому;
  • щотижня – у третьому.

У деяких випадках — наприклад, при набряках, підвищенні тиску або підозрі на інфекцію — лікар може рекомендувати додаткові обстеження.

Регулярність дослідження допомагає не просто «перевіряти нирки», а й вчасно діяти, коли організм подає сигнали про допомогу. Здоров’я мами — це запорука безпеки для майбутнього малюка.

Share This Article
Наша інформація - це ключ до розуміння подій
Коментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Exit mobile version