Як пише Reuters з посиланням на три джерела, після двосторонніх затримок платежів між Росією та Китаєм, пов’язаних із загрозою санкцій з боку США, з’явилися обхідні шляхи у вигляді невеликих китайських регіональних банків, але проблеми з платежами все одно залишаються. Бартерна торгівля дозволить Москві та Пекіну зменшити прозорість двосторонніх транзакцій для західних регуляторів та обмежити валютні ризики, зазначає агентство.
Як повідомляє «Kreschatic», дві бартерні угоди, пов’язані із сільським господарством, за даними джерел Reuters, очікуються вже цієї осені. Про підготовку бартерної схеми повідомив топ-менеджер великого російського банку, який відмовився розкрити подробиці. Співрозмовник агентства у російській промисловій компанії розповів, що обговорюється експорт металів із Росії в обмін на обладнання з Китаю.
Бартерна торгівля, за словами джерела в російському уряді, пропонує вихід із проблемної ситуації з оплатою як підсанкційних, так і цивільних товарів. За його словами, перспективи в цій галузі не покращали навіть після поїздки Путіна до Китаю у травні 2024 року.
Прозорість традиційних схем оплати співрозмовники Reuters називають стримуючим чинником двосторонньої китайсько-російської торгівлі. До того ж у Росії та Китаю немає механізму прямих платежів. Варіантом для банків, які не потрапили під санкції, залишається SWIFT, але, за словами одного з джерел, це «міжнародна банківська система, яка повністю прозора у тому числі для американців».
Reuters зазначає, що в історії торгівлі Росії та Китаю вже були бартерні угоди — у 2019 році Пекін погодився обміняти партію пальмової олії з Малайзії на суму майже 150 мільйонів доларів на будівельні послуги, продукцію з природних ресурсів, а також цивільне та оборонне обладнання.
У Мінпромторгу Росії та міністерстві комерції Китаю не відповіли на запити агентства про коментар.
Складнощі з проведенням транзакцій у доларах у китайських банках у російського бізнесу почалися ще наприкінці 2023 року — після указу президента США Джо Байдена, який дозволив запроваджувати санкції проти банків із третіх країн, якщо їх викриють у допомозі російському ВПК. На початку 2024 року китайські банки почали блокувати надходження у юанях.
У квітні 2024 The Wall Street Journal повідомляв, що США розробляють санкції, які можуть відрізати деякі китайські банки від світової фінансової системи, маючи намір таким чином припинити підтримку російської військової промисловості з боку Пекіна.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що проблеми з оплатою затримують або унеможливлюють постачання російської нафти до Індії